UVOZ-3000 New Rack-Type Ozone Analyzer Automatic Concentration Analyzer Imported Sensor
Beijing HiYi Technology Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : HiYi
Model Number : UVOZ-3000
Certification : CE
Place of Origin : China
MOQ : 1
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T,
Packaging Details : paper case
Product Name : Ozone Analyzer
Model : UVOZ-3300
Display interface : 4.3 inch touch screen operation interface
Auxiliary functions : concentration&temperature & pressure compensation
Display unit : Option of g / Nm 3, mg / NL,% WT;
Input pressure : <0.1MPa
Zero point drift : <±0.8%.FS
Input power : AC 110-220V
Instrument size : 133mm (height) 482mm (width) 300mm (deep), 19-inch 3U chassis; (Note 1 mg/L = 1 g/m3 = 467 PPM)
Contact Now
UVOZ-3000 Ozone Detector
OVERVIEW
FEATURES
Usage: Indoor installation, equipped with power supply and signal terminal.
PARAMETER
model UVOZ-3300C
Measure the range 0-300g/Nm3
Optional range 0-400g/Nm3;0-200g/Nm3;0-100g/Nm3;0-50g/Nm3;0-10000ppm;
Light source life About 30,000-50,000 hours;
Sampling method Positive pressure sampling, negative pressure sampling (optional);
additional function Temperature compensation, pressure compensation;
display resolution 0.01g/Nm3;
gas-flow rate 0.5L±0.2L/min;
input pressure <0.1MPa;
Concentration error ≤0.5%FS;
linear error ≤0.5%FS;
precision ≤±3%
zero drift <±0.3%.FS;
reaction time Signal 0.03 seconds, display 0.3 seconds;
ambient temperature -20~50℃
Pipe interface mode Quick twist (stainless steel);
Tandem sample caliber Φ 8 (8mm * 6mm) (optional);
Bypass sampling caliber Φ6(6mm*4mm);
communication mode RS-485;
Output method 4-20 mA (active);
source AC 110-220V;
size
133mm (height) 482mm (width) 300mm (deep), 19-inch 3U chassis;